elektroniczna ksiazka polowan

Najczęściej zadawane pytania o Elektronicznej Książce Polowań

Darz Bór! Przygotowaliśmy dla Ciebie odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania odnośnie Elektronicznej Książki Polowań Moje Łowy. Mamy nadzieję, że odnajdziesz tutaj odpowiedzi, której szukasz. Zawsze możesz się również z nami skontaktować!

 

 

 

 

 

 1. Czy Elektroniczna Książka Polowań wymaga od koła łowieckiego odpowiedniej infrastruktury, jak na przykład zapewnienie serwera?

  Nie. Elektroniczna Książka Polowań Moje Łowy jest bardzo prosta w instalacji. Wszystkie dane wprowadzane przez myśliwych są przechowywane na gwarantujących bezpieczeństwo serwerach SSL, które zapewniamy jako usługodawca. Serwer nie wymaga instalacji w kole łowieckim.

 2. Czy wprowadzenie Elektronicznej Książki Polowań jest skomplikowane?

  Nie, ponieważ po podpisaniu umowy potrzebna jest jedynie lista myśliwych koła łowieckiego, ich numery telefonów, emaile w przypadku osób chcących korzystać z książki przez internet oraz lista obwodów i rewirów. To sprawia, że wdrożenie książki zajmuje mniej niż jeden dzień.

 3. Co jeżeli koło ma kilka obwodów?

  W Elektronicznej Książce Polowań można wprowadzić dowolną ilość obwodów oraz rewirów. Zarówno rewiry jak i obwody będą miały przypisany odpowiedni kod cyfrowy, który należy wprowadzać podczas dodawania polowania przez telefon czy SMS.

 4. Nasze rewiry mają nazwy własne, nie numery czy to jest problem?

  W takim przypadku do nazw rewirów będą przypisane kody cyfrowe np. dla rewiru Jeleniów 3 zostanie przypisany kod 13, dla rewiru A1 zostanie przypisany kod 11, itp.

 5. Czy myśliwi muszą się uczyć nazw rewirów od nowa?

  Nie. Nazwy pozostają takie same, jednakże podczas dodawania polowania myśliwy będzie musiał wpisać odpowiedni kod przypisany do danego rewiru. Każdy myśliwy otrzymuje od nas ulotkę z listą rewirów, ich kodami, instrukcją wpisywania się na polowanie oraz mapą łowiska jeżeli koło takową stworzy w systemie.

 6. Czy myśliwy może wpisać się na rewir zajęty przez kolegę?

  To zależy od ustaleń koła łowieckiego. Na pewno nie ma możliwości wpisania się na zajęty rewir bez wiedzy, że któryś kolega już tam ma zamiar polować. System telefoniczny, SMSowy oraz internetowy informuje, podając imię i nazwisko, kto zajmuje dany rewir. Myśliwy ma możliwość wpisania się na dany rewir po uprzednim kontakcie z polującym tam kolegą. Jeżeli koło sobie zażyczy, możemy całkowicie zablokować możliwość wpisywania się 2 osób na ten sam rewir.

 7. Jeden kolega wpisuje się przez internet, a drugi przez telefon. Wpisują się na ten sam rewir. Czy to znaczy, że będą polować na rewirze bez wiedzy, że poluje na nim drugi kolega?

  Oczywiście nie. Wszystkie trzy kanały dostępu: telefon, SMS oraz internet, są ze sobą w pełni zintegrowane. Dodanie wpisu przez myśliwego przez internet w tej samej sekundzie blokuje rewir w kanale telefonicznym czy SMSowym. Nie ma technicznej możliwości wpisu 2 osób na dany rewir bez ich wiedzy.

 8. 2 myśliwych wpisuje się na polowanie przez telefon dokładnie o tej samej godzinie, minucie a nawet sekundzie, na ten sam rewir. Czy system wpisze ich na polowanie?

  System działa w oparciu o milisekundy. Nie ma możliwości, że dwóch myśliwych wpisze się jednocześnie. Niestety, ale któryś z nich będzie musiał zrezygnować z polowania na danym rewirze lub uzgodnić polowanie z szybszym kolegą. Kto pierwszy ten lepszy.

 9. Zgodnie z prawem myśliwi nie mogą się wpisywać wcześniej niż 24 godziny przed planowanym polowaniem. Czy jest możliwość rozpoczęcia przyjmowania wpisów przez system o określonej godzinie?

  Tak. Elektroniczna Książka Polowań może być dostosowana do potrzeb koła. Możemy włączyć możliwość wpisywania tylko od godziny np. 8 rano. Wtedy dajemy myśliwym równe szanse wpisywania się na oblegane rewiry. Kto pierwszy ten lepszy.

 10. W naszym kole większość myśliwych wpisuje zakończenie polowania zawsze do godziny 8 nad ranem, niezależnie czy faktycznie tak długo polują czy nie. Czy Elektroniczna Książka Polowań może automatycznie dodawać godzinę zakończenia polowania?

  Tak. To również zależy od ustaleń koła łowieckiego. Jest możliwość dodawania określonej godziny zakończenia polowania automatycznie. Wtedy myśliwy musi podać jedynie wybrany rewir, na którym chce polować oraz godzinę rozpoczęcia polowania.

 11. Podczas dodawania polowania nie mam możliwości podania daty. Dlaczego?

  Ponieważ, zgodnie z prawem łowieckim, myśliwy nie może wpisać się na polowanie wcześniej niż 24 godziny przed planowanym polowaniem. Dzięki temu, Elektroniczna Książka Polowań Moje Łowy wpisuje datę automatycznie.

 12. Czy myśliwy może wpisać się na polowanie o godzinie 18 podając godzinę rozpoczęcia polowania 17?

  Myśliwy nie może podawać godziny rozpoczęcia polowania wcześniejszej od obecnej godziny. W takim przypadku system wpisze myśliwego na polowanie na godzinę 17 dnia następnego.

 1. Czy myśliwy może sprawdzić swój dodany wpis, aby być pewnym jego poprawności?

  Tak. Myśliwy może sprawdzić swój ostatni wpis zarówno poprzez telefon, SMS jak i internet.

 2. Dodałem wpis na polowanie, ale wypadła mi ważna sprawa i nie pojadę na łowy. Czy mogę wpis usunąć?

  Wpis zostanie skreślony, ale nie usunięty. Dzięki temu wszyscy myśliwi będą widzieli w książce dodany wpis jako przekreślony i jednocześnie będą poinformowani, że rezerwacja danego rewiru już nie obowiązuje, ponieważ myśliwy zrezygnował z polowania.

 3. Czy myśliwy może usunąć wpis po polowaniu?

  Nie. Skreślanie wpisów jest możliwe tylko przed rozpoczęciem polowania. Wpis nie zostanie usunięty z książki, ale zostanie przekreślony – tak jak stosowało się to w książkach papierowych.

 4. Pomyliłem się podczas dodawania wpisu na polowanie, albo podczas dodawania upolowanej zwierzyny. Co teraz?

  Myśliwy może skreślić wpis i dodać go ponownie. Podobnie, może też usunąć źle dodaną zwierzynę i wpisać ją podobnie. Pamiętajmy jednak, że system wysyła SMS do łowczego po pozyskaniu zwierzyny, dodaję zwierzynę do wykonania w planie w programie dla łowczego oraz w przypadku ostatnich sztuk informuje pozostałych kolegów o fakcie wykonania planu na dany gatunek. Jednakże, te czynności są dokonywane po 10 minutach od dodania zwierzyny pozyskanej przez myśliwego. W związku z powyższym myśliwy ma 10 minut (może zostać przedłużone na życzenie koła), aby wpis upolowanej zwierzyny usunąć i wpisać ponownie.

 1. Czy, aby posługiwać się Elektroniczną Książką Polowań Moje Łowy potrzebny jest dostęp do internetu?

  Dostęp do internetu nie jest wymagany. Wystarczy dostęp do telefonu, nawet stacjonarnego.

 2. W naszym łowisku jest słaby zasięg internetu mobilnego. Jak zatem mogę dodawać upolowaną zwierzynę będąc w łowisku?

  Aby dodawać wpisy w książce nie jest wymagany internet mobilny. Wystarczy dostęp do sieci telefonicznej, aby móc wysłać SMS czy po prostu zadzwonić.

 3. Czy w Elektronicznej Książce Polowań można wpisywać kolegów?

  Podobnie jak w książce papierowej, wpisów może dokonywać upoważniony do tego myśliwy. W zależności od ustaleń koła łowieckiego, wpisów innych myśliwych może dokonywać tylko i wyłącznie upoważniona osoba lub kilka osób, albo wszyscy myśliwi mogą wpisywać kolegów. W Elektronicznej Książce Polowań podobnie jak w książce papierowej, widoczne będzie kto dokonał wpisu kolegi.

 4. Po upolowaniu zwierzyny przez myśliwego, łowczy otrzymuje SMS informujący. Czy SMS wysyłany jest w tej samej sekundzie co dodanie pozyskania zwierzyny?

  Standardowo SMS do łowczego jest wysyłany po 10 minutach, aby w przypadku omyłkowego wpisu przez myśliwego nie doszło do wysyłki błędnej informacji. Kiedy myśliwy przypadkowo doda upolowaną zwierzynę może ją w łatwy sposób usunąć w ciągu 10 minut. Jednakże, te ustawienia mogą być również dostosowane do potrzeb łowczego. SMS może być wysyłany w tej samej sekundzie lub może być wysyłany raport dzienny o określonej godzinie. Łowczy może również ustalić godziny przychodzenia SMSów informujących, aby nie niepokoiły go w godzinach nocnych.

 5. W kole mamy do odstrzału w sezonie 5 byków jelenia. Myśliwi intensywnie na nie polują, ale istnieje ryzyko, że podczas polowania na ostatniego byka 2 myśliwych strzeli 2 byki. Czy system ostrzega myśliwych przed liczbą pozostałych do ostrzału sztuk danego gatunku?

  Tak. System dla łowczego ułatwiający prowadzenie gospodarki łowieckiej jest połączony z Elektroniczną Książką Polowań Moje Łowy. Jeżeli w planie jest do wykonania odstrzał pięciu sztuk byka jelenia i pozostały do odstrzału ostatnie 2 sztuki to myśliwi informowani są o tym fakcie przed każdym wpisem telefonicznym oraz SMSowo. W momencie kiedy zostaje pozyskany ostatni byk, system wysyła automatycznie SMSy informujące o tym fakcie do wszystkich myśliwych przebywających obecnie w łowisku.

 6. Korzystam z kilku numerów telefonicznych, w domu, w pracy i z komórki. Czy mogę dodać do systemu kilka numerów?

  Tak, do myśliwego może być przypisana większa ilość numerów telefonów. Myśliwy będzie rozpoznawany po tych numerach niezależnie czy wysyła SMS czy dzwoni.

 7. Czy muszę mieć jeden numer, aby korzystać z książki telefonicznej i drugi, aby wysyłać SMS do książki?

  Nie. Wystarczy jeden numer, z którego myśliwy może dzwonić do książki lub do niej SMSować.

 8. Co jeżeli na polowanie chcemy wpisać gościa lub mamy nowych myśliwych? Możemy ich wprowadzić do Elektronicznej Książki Polowań?

  Nie ma problemu z dodawaniem nowych myśliwych do Elektronicznej Książki Polowań Moje Łowy. Należy wtedy skontaktować się z nami, a my w przeciągu kilku minut dodamy nowych myśliwych.

 9. Chciałbym zablokować rewiry na polowanie dewizowe, jak mogę to zrobić?

  Administrator Elektronicznej Książki Polowań może przez internet, klikając na przycisk ‚Rewiry’ zablokować dany rewir, na którym będzie się odbywało polowanie dewizowe. Podobnie rewir można potem z łatwością odblokować. Na zablokowanym rewirze wpisywanie się na polowanie nie będzie możliwe.

 10. Jak służby kontrolujące, np. straż leśna może sprawdzać Elektroniczną Książkę Polowań?

  Nadleśnictwo również otrzymuje od nas dostęp do Elektronicznej Książki Polowań. W związku z tym, służby mogą z jeszcze większą łatwością sprawdzać książkę z dowolnego miejsca. Nie muszą jeździć do łowiska, aby sprawdzić obecnie polujących. Dostęp do informacji jest na wyciągnięcie ręki. Podobnie służby pracujące w terenie mogą zadzwonić na numer Elektronicznej Książki Polowań i sprawdzić wpisy w książce.

 11. Czy książka jest zintegrowana z programem gospodarki łowieckiej?

  Tak. Wszystkie wpisy pozyskanej zwierzyny są dodawane automatycznie w programie dla łowczego. To ogromne ułatwienie dla łowczego, który jedynie paroma przyciskami musi wzbogacić wpis o pozyskaniu w potrzebne informacje jak np. użytek własny/skup czy opis.

 12. Łowczy nie ma komputera. Jak może kontrolować Elektroniczną Książkę Polowań?

  Łowczy otrzymuje wydruk książki zgodnej ze wzorem PZŁ raz w miesiącu lub częściej na specjalne życzenie koła. Dodatkowo łowczy otrzymuje SMS po każdej pozyskanej zwierzynie. Łowczy nie musi mieć zatem dostępu do komputera, aby mieć możliwość kontrolowania wprowadzanych danych w książce.

 13. Obawiam się, że niektórzy myśliwi mogą sobie nie poradzić z wpisywaniem na polowanie przez Elektroniczną Książkę Polowań.

  Pamiętajmy, że myśliwy nie musi umieć obsługiwać komputer czy potrafić wysyłać SMS. Wystarczy telefon stacjonarny. Wpisywanie się na polowanie przez telefon jest bardzo proste i zajmuje mniej niż minutę. Dodatkowo, każdy myśliwy w kole otrzyma ulotkę z dokładną instrukcją wpisywania się na polowanie oraz listę kodów rewirów. Wpisywanie się przez telefon jest naprawdę proste i każdy sobie poradzi z dodawaniem wpisów.

 

Autor: 

Najwięcej inspiracji znajduję na polowaniu. Kontakt z naturą i przebywanie w samotności sprzyja powstawaniu nowych pomysłów. Dzielę się nimi na tym blogu myśliwskim. Jestem współzałożycielem dziennika łowieckiego Moje Łowy jak również Elektronicznej Książki Polowań. Moim celem jest tworzenie rozwiązań dla łowiectwa, które nie tylko dadzą nam jeszcze więcej przyjemności z polowań, ale również wprowadzą świeży powiew do naszej pasji.
Poluję w kole łowieckim "Piżmak" w Niwiskach. Pasję łowiecką zaszczepili we mnie przyjaciele.
Do zobaczenia w kniei i Darz Bór!

  Sprawdź moje kanały:
 • facebook
 • googleplus

Zostaw odpowiedź.

Możesz użyć następujących atrybutów HTML: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>