afrykanski pomor swin

Afrykański pomór świń – kompleksowe informacje dla myśliwego

No i stało się. Internet kipi. W Polsce padł pierwszy dzik w województwie podlaskim, który był zarażony wirusem afrykańskiego pomoru świń. Wiadomość została potwierdzona przez Głównego Lekarza Weterynarii. Próbki zostały pobrane 13.02.2014. O niebezpieczeństwie dotarcia wirusa ASF było wśród myśliwych głośno już od pewnego czasu. Choróbsko czaiło się na zwierzynę za naszą wschodnią granicą. Ogniska występowania wirusa afrykańskiego pomoru świń widoczne są na załączonej poniżej mapce. Chyba myśliwym nie trzeba tłumaczyć jak niebezpiecznym wirusem jest ASF. Jest to nieuleczalna choroba występująca i dziesiątkująca świnie oraz dziki. Na szczęście choroba ta nie jest niebezpieczna dla ludzi. Wpływa ona natomiast na utratę danego państwa prawa do eksportu mięsa wieprzowego i świń. Naszą wspólną misją było uniemożliwienie wprowadzenia wirusa na teren Polski. Niestety, mission failed. Pierwszy dzik padł, a my powinniśmy się zastanowić jak w miarę możliwości chronić naszą zwierzynę. Nie mamy niestety pewności, że wirus został szybko wykryty i nie rozprzestrzenił się wśród stada świń lub w tym wypadku watahy dzików.

ASF

Afrykański pomór świń kontra myśliwi

Po przeczytaniu wczorajszej wiadomości, od razu wysłałem około 10 maili do Zarządów Okręgowych Polskiego Związku, Głównego Lekarza Weterynarii oraz PZŁ. Smutne jest to, że informację o afrykańskim pomorze świń otrzymałem tylko z jednego Zarządu Okręgowego PZŁ (jak do tej pory). Materiały, które otrzymałem są ogólnie dostępne w internecie. Jednakże, oto najważniejsze informacje, które dotyczą nas myśliwych jako osób mających ścisły kontakt ze zwierzyną dziką.

1. Oczy szeroko otwarte – musisz być uczulony na chore i padłe dziki.

2. Jeżeli znalazłeś chorego lub padłego dzika to natychmiast informujesz o tym fakcie powiatowego lekarza weterynarii (LISTA WETERYNARZY).

3. Sekcji dzika dokonuje tylko weterynarz.

4. Dbaj o higienę po polowaniu! Nie zostawiaj patrochów po patroszeniu w lesie. Farba jest bardzo niebezpieczna w rozprzestrzenianiu się choroby. Postaraj się dezynfekować nóż i ręce po patroszeniu.

 

Zachowanie zwierzyny zarażonej wirusem afrykańskiego pomoru świń

Dziki po zarażeniu wirusem padają w ciągu kilkunastu dni. Tracą apetyt, gorączkują, są osłabione. Te objawy możesz niestety zidentyfikować z trudnością podczas polowania. Zwróć natomiast uwagę na mogące się pojawić oznaki:

1. Podejrzane poruszanie się i utrata orientacji.

2. Typowy dla dzika odruch ucieczki staje się zminimalizowany. Jest osowiały.

3. Zarażony dzik ma problem z oddychaniem. Z tabakiery możliwy jest krwisty lub pienisty wypływ.

4. Wybroczyny na skórze.

5. Biegunka z domieszką krwi lub wymioty. Podczas przemieszczania się po łowisku zwróć uwagę na mogące się pojawić takie oznaki bytowania chorej zwierzyny.

 

Jak leczyć afrykański pomór świń?

Niestety, nie ma takiej możliwości. Nie ma dostępnych żadnych szczepionek, które mogą niwelować objawy. Wirus posiada ogromną odporność na działanie czynników środowiskowych jak temperatura czy wysychanie. Choroba przenoszona jest ze zwierzęcia na zwierzę bezpośrednio lub w kontakcie z zanieczyszczonymi przedmiotami. Myśliwi muszą szczególnie uważać na farbę.

 

Autor: 

Najwięcej inspiracji znajduję na polowaniu. Kontakt z naturą i przebywanie w samotności sprzyja powstawaniu nowych pomysłów. Dzielę się nimi na tym blogu myśliwskim. Jestem współzałożycielem dziennika łowieckiego Moje Łowy jak również Elektronicznej Książki Polowań. Moim celem jest tworzenie rozwiązań dla łowiectwa, które nie tylko dadzą nam jeszcze więcej przyjemności z polowań, ale również wprowadzą świeży powiew do naszej pasji.
Poluję w kole łowieckim "Piżmak" w Niwiskach. Pasję łowiecką zaszczepili we mnie przyjaciele.
Do zobaczenia w kniei i Darz Bór!

    Sprawdź moje kanały:
  • facebook
  • googleplus

Zostaw odpowiedź.

Możesz użyć następujących atrybutów HTML: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>