Dzicze nęcisko

4 sposoby na skuteczne dzicze nęcisko.

Polowania na dziczych nęciskach budzą wśród myśliwych sporo kontrowersji. Dla jednych takie polowania to duże upraszczanie pozyskania zwierzyny i odejście od etyki. Nawet oceniają je jako strzelanie do zaproszonych na kolację gości. Z drugiej strony gro myśliwych uważa polowanie na nęcisku jako jedno z rodzajów polowań, które pogłębia łowiecką wiedzę oraz jest niezbędne do prawidłowej selekcji.  Trudno się tutaj nie zgodzić, że polowanie na dziki w taki sposób to ważny element gospodarki łowieckiej.  Należy zwrócić uwagę, że dla sporej ilości zwierzyny i to nie tylko dzików, nęcisko może stanowić ratunek w ciężkich okresach, na przykład zimowych.  Żerowanie na nęcisku może również przyczynić się do obniżenia szkód w uprawach i stanowić swoiste zapory.  O czym powinieneś pamiętać, aby nęcić dziki skutecznie?

1. Odpowiednie miejsce nęciska

Dobór miejsca Twojego nęciska nie powinien determinować tylko i wyłącznie dogodny na nie dojazd. Ulokowanie bliżej młodników może przyczynić się przede wszystkim do wcześniejszego ruchu zwierzyny. Powinieneś również pomyśleć o lokalizacji, która pozwoli na żerowanie zwierzyny bez niepokoju. To zwiększy jej ochotę na przebywanie na Twoim nęcisku. Warto na łowisko spojrzeć z innej perspektywy, aby dobrać odpowiednie miejsce na nęcisko. Mapy łowiska dostępne również w formie satelitarnych zdjęć na pewno pomogą w doborze lokalizacji. Zastanów się również nad miejscem, które pozwoli zatrzymać zwierzynę przed dojściem na pola i powstrzymaj je przed wyrządzaniem szkód. Wybór miejsca nie jest prostym zadaniem i wymaga trochę analizy faktów.

2. Regularność w nęceniu

Nie ma nic ważniejszego w nęceniu zwierzyny od regularności. Jeżeli chcesz nęcić z zamierzonymi efektami to musisz przyzwyczaić dziki do faktu, że na Twoim nęcisku prawie zawsze czeka coś co zaspokoi ich głód. Zdaję sobie sprawę, że może być dla Ciebie problemem codziennie wykładanie karmy. Niemniej jednak, postaraj się w miarę możliwości zapewnić pokarm jak najczęściej. Może rozsądnym rozwiązaniem zarówno od strony ekonomicznej jak i czasowej będzie dla Ciebie wykorzystanie technologii, a automatyczne karmidło na nęcisko spełni swoje zadanie?

3. Karma dla dzików

Dziki są w stanie zjeść wszystko, ale oczywiście mają swoje ulubione przysmaki. Zdecydowanie należy do nich kukurydza i to ona powinna stanowić podstawę w daniach na Twoim nęcisku. Warto, abyś wzbogacił ją jednak o zboże. Taką mieszankę łatwo rozsypać na trochę większym obszarze. To sprawi, że dziki będą musiały dłużej pobuchtować na Twoim nęcisku i poszukać karmy. Nie ma sensu wysypywanie wszystkiego na jedną kupkę. Pomyśl również nad lekkim podkopaniem karmy. Im więcej czasu zwierzyna spędzi na Twoim nęcisku tym lepiej dla Ciebie. Pamiętaj, że to wilgotna dzicza tabakiera nakieruje je na Twoje nęcisko. Zadbaj, aby wabiło ono zapachem. Dziki uwielbiają zapachy owocowe czy dębowe. Jednakże, niekoniecznie musi to być zapach przyjemny dla nas i podgniłe resztki jedzenia, które zostały jeszcze z Twojego niedzielnego obiadu mogą je także zachęcić. Zapachowe przywabiacze, atraktory pomogą Ci zwabić nawet najbardziej leniwe dziki.

4. Zapewnij sobie wygodne miejsce do obserwacji

Skuteczność Twojego polowania na nęcisku zależy niekiedy również od Twojej wytrzymałości. Wiesz doskonale, że brak przewidywalności w przyrodzie jest tak naprawdę tym co tak nas ciągnie do lasu. Lubimy przecież weryfikować swoje tezy. To że Twoje nęcisko jest przygotowane perfekcyjnie i uczęszczane nie znaczy, że dziki będą na nim przebywały 24 godziny na dobę. Czasem będziesz musiał się uzbroić w cierpliwość. Zadbaj o wygodne stanowisko polowania. Najlepiej sprawdzi się solidna ambona. Na nęciskach polujemy w okresie jesienno-zimowym i czasem długie czekanie w niskich temperaturach może dać Ci w kość. Zadbaj o szczelność swojej ambony myśliwskiej. Powinna Cię dobrze chronić przed wiatrem i opadami deszczu czy śniegu. Pomyśl o poduszce pod tyłek i kubku kawy. Wtop się w las, słuchaj, obserwuj i przeżywaj piękne łowieckie przygody.  Pamiętaj, że nęcisko daje Ci czas na odpowiednią selekcję. Polowanie kończy się wraz z pociągnięciem za spust. Nie rób tego pochopnie.

ambona na nęcisku

A jakimi Ty doświadczeniami możesz się podzielić podczas polowań na dziczym nęcisku? Jakie jest Twoje zdanie na temat tego rodzaju polowań?

 

 

Autor: 

Najwięcej inspiracji znajduję na polowaniu. Kontakt z naturą i przebywanie w samotności sprzyja powstawaniu nowych pomysłów. Dzielę się nimi na tym blogu myśliwskim. Jestem współzałożycielem dziennika łowieckiego Moje Łowy jak również Elektronicznej Książki Polowań. Moim celem jest tworzenie rozwiązań dla łowiectwa, które nie tylko dadzą nam jeszcze więcej przyjemności z polowań, ale również wprowadzą świeży powiew do naszej pasji.
Poluję w kole łowieckim "Piżmak" w Niwiskach. Pasję łowiecką zaszczepili we mnie przyjaciele.
Do zobaczenia w kniei i Darz Bór!

    Sprawdź moje kanały:
  • facebook
  • googleplus

Zostaw odpowiedź.

Możesz użyć następujących atrybutów HTML: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>