strzaly mysliwskie

3 kroki, aby poprawić technikę strzału według Franza Albrechta Oettingena

Franz Albrecht, książe holenderskiego rodu Oettingen-Spielberg, to doskonały myśliwy, a przede wszystkim wyborny strzelec. W internecie możesz znaleźć sporo filmów prezentujących jego strzeleckie umiejętności. Przykładem jest film zamieszczony poniżej, gdzie możemy podziwiać jego prawie stuprocentową skuteczność strzałów. Dziki padają praktycznie w miejscu. Wygląda to dość przerażająco, ale szybkość oddawanych strzałów z Sauer 202 .270 i ich celność wprawią w zachwyt każdego doświadczonego myśliwego. Chciałbym, abyś poznał techniki doskonałego strzału według Franza Albrechta. Jak wpływa Twój oddech i ruch ciała na oddawanie strzału i czy trening ‚na sucho’ warto wykonać tylko raz w życiu? Kiedy kula opuszcza lufę, kończy się oddanie strzału. Strzał odbywa się w momencie przyłożenia kolby do ramienia. Dowiedz się jak oddawać skuteczne strzały. Jestem przekonany, że rady księcia Franza Albrechta poprawią Twoją skuteczność łowiecką.

1. Technika oddechu podczas strzału

Biorąc głęboki, pełny oddech i następnie mierząc do zwierzyny Twoje ciało będzie zdecydowanie mniej stabilne aniżeli weźmiesz oddech i wypuścisz połowę powietrza, aby w końcu przymierzyć. To zdecydowanie wpływa na stabilność Twojego mierzenia podczas oddawania strzału. Technikę oddechu podczas strzału warto ćwiczyć ‚na sucho’. Wciągamy powietrze. Wypuszczamy połowę. Stop. Strzał. Warto poćwiczyć w domu mierząc do ściany. Technika oddechu polecana przez Franza Albrechta znacznie wpływa na jakość spokojnego, stabilnego i w końcu celnego strzału.

2. Skuteczny strzał bez mrugania i ruchu ciała

Podczas składania się do zwierzyny musisz zachować pełą stabilizację. Każdy ruch Twojego ciała może wpłynąć na skuteczność oddawanego strzału. Dotyczy to również mrugania oczyma. Nic nie może się ruszać oprócz opuszka Twojego palca, który ciągnie za spust. Skup się tylko na nim. Najdrobniejszy ruch może zniweczyć Twoje plany i przyczynić się do oddania strzału, który w najlepszym przypadku może być pudłem, ale niestety może również ranić zwierzynę. Franz Albrecht przypomina, że strzał nie zaczyna się w momencie wylotu kuli z lufy, ale odbywa się zanim jeszcze pociągniesz za spust.

3. Trening strzelecki ‚na sucho’

Wyobraź sobie, że właśnie stoisz na lini, na zbiorówce hubertowskiej. Nadciąga spora watacha dzików i decydujesz się na strzał. Oceniłeś bezpieczny margines. Przykładasz kolbę do ramienia i właśnie w tym momencie rozpoczyna się Twoje oddawanie strzału i będzie trwało do momentu kiedy pociągniesz za spust. To jest jedyny moment, w którym możesz decydować czy oddawany przez Ciebie strzał będzie skuteczny czy nie. Twój oddech, mrugnięcia oka oraz ruch ciała mają kolosalny wpływ na jakość oddawanego przez Ciebie strzału. Jeżeli chcesz zostać królem polowania i wpisać w dzienniku łowieckim pozyskanie zwierza, a nie zostać królem pudlarzy to powinieneś mieć ten moment opanowany do perfekcji. Dlatego, wyciągnij swoją strzelbę, oczywiście sprawdź czy jest rozładowana i zacznij ćwiczyć skład do strzału ‚na sucho’ w domu, mierząc w określony punkt na ścianie. Musisz dojść do perfekcji. Czerwona kropka czy środek krzyża musi dokładnie się pokrywać z wybranym przez Ciebie punktem. Wykonasz skład 20 razy dziennie i według zapewnień Franza Albrechta będziesz dużo, dużo lepszym strzelcem. Na początku, podczas składania się, Twój celownik będzie za pewne oddalony od obranego punktu, a Ty będziesz musiał dokonać korekty. I właśnie ta korekta ma tak diametralny wpływ na Twój strzał. Zabiera ona cenne sekundy, których na polowaniu nie może zabraknąć. Nieważne czy oddajesz strzał do zwierzyny w pełnym ruchu czy spokojnie stojącej, broń musi być częścią Twojego ciała. Musisz wykonać sporo ćwiczeń, aby w pełni wykorzystać ten potencjał.

Pełny filmik księcia Franza Albrechta z radami wymienionymi powyżej:

 

Pamiętaj. Oddech, bezruch, bez mrugania, skupienie na spust. Oddając 20-30 strzałów zauważysz, że mruganie oka powraca. Wtedy wykonaj ponowanie 10 strzałów na sucho. Profesjonalni strzelcy oddają około 100 strzałów na sucho dziennie. Po każdym intensywnym strzelaniu wykonaj 10-20 strzałów ‚na sucho’, bez amunicji. W ten sposób niwelujesz mrugnięcie oka. Franz Albrecht dobrze radzi :) Może warto również potrenować na trenażerze myśliwskim?

Już niedługo na naszym blogu łowieckim znajdziesz kolejne rady od samego księcia Franza Albrechta. A może Ty znasz techniki, którymi warto się podzielić w komentarzu?

Autor: 

Najwięcej inspiracji znajduję na polowaniu. Kontakt z naturą i przebywanie w samotności sprzyja powstawaniu nowych pomysłów. Dzielę się nimi na tym blogu myśliwskim. Jestem współzałożycielem dziennika łowieckiego Moje Łowy jak również Elektronicznej Książki Polowań. Moim celem jest tworzenie rozwiązań dla łowiectwa, które nie tylko dadzą nam jeszcze więcej przyjemności z polowań, ale również wprowadzą świeży powiew do naszej pasji.
Poluję w kole łowieckim "Piżmak" w Niwiskach. Pasję łowiecką zaszczepili we mnie przyjaciele.
Do zobaczenia w kniei i Darz Bór!

    Sprawdź moje kanały:
  • facebook
  • googleplus

Zostaw odpowiedź.

Możesz użyć następujących atrybutów HTML: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>